| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Actuator Type | Rubber Grip Handle |
|---|---|
| Ball Material | Polished Chrome Brass |
| Body Material | Forged Brass |
| Domestic/Import | Import |
| End Style | Compression |
| Inlet to Outlet Length | 3.74 in |
| Media | Gas/Oil/Water |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Orifice Size | 0.59 in |
| Port Type | Standard |
| Pressure Rating | 200 psi WOG |
| Series | 082CPND-NL Series |
| Softgoods Material | EPDM/PTFE |
| Temperature Rating | Up to 300 deg F |
| Top to Inlet Center | 2.22 in |
| Trim Material | Brass/PTFE |
| Manufacturer | Boshart Industries |