| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Color Temperature | 5000 K |
|---|---|
| Dimensions | 11.88 in H x 16 in W x 17.63 in L |
| Enclosure Type | NEMA 4X/IP66 |
| Fixture Wattage | 35 W |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Light Color | Cool White |
| Light Output | 136 Lumens/W |
| Lighting Technology | LED |
| Lumens | 5000 Lumens |
| Series | VMVL |
| Type | Type V |
| Voltage Rating | 100 to 277 V AC/127 to 250 V DC |
| Manufacturer | COOPER CROUSE-HINDS |