| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Amperage Rating | 16 A |
|---|---|
| Contact Configuration | 4NO-2NC |
| Dimensions | 286 mm L x 140 mm W x 76 mm H |
| Legend | 0, I, START, STOP/emergency stop/I 0 II |
| Material | 316L Stainless Steel |
| NEMA Rating | NEMA 4X |
| Number of Operators | 4 |
| Operating Temperature | -20 to 40 deg C |
| Operator Type | Double Pushbutton DDT/Key-Operated Switch/Mushroom Head Pushbutton SGT/Signal Lamp SIL |
| Series | GHG414 |
| Type | Corrosion-Resistant |
| Voltage Rating | 690 V AC |
| Manufacturer | COOPER CROUSE-HINDS |