| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Amperage Rating | 16 A |
|---|---|
| Color | Black |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Dimensions | 125 mm L x 85 mm W x 77.5 mm H |
| Legend | 0, I, START, STOP |
| Material | Polyamide |
| NEMA Rating | NEMA 4X |
| Number of Operators | 2 |
| Operating Temperature | -20 to 40 deg C |
| Operator Type | Pushbutton DRT |
| Series | GHG411 |
| Type | Corrosion-Resistant |
| Voltage Rating | 690 V AC |
| Manufacturer | COOPER CROUSE-HINDS |