| Image 1 of 4 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Actuator Type | Rotary Pistol Handle |
|---|---|
| Amperage Rating | 30 A |
| Color | Black Handle |
| Dimensions | 9 in W x 6 in D x 9 in H |
| Enclosure Type | NEMA 4P |
| Horsepower | 25 hp |
| Material | Polycarbonate |
| Number of Poles | 3 |
| Series | ER Series |
| Temperature Rating | -20 to 70 deg C |
| Terminal Type | Lug |
| Type | Non-Fused |
| Voltage Rating | 600 V |
| Manufacturer | COOPER CROUSE-HINDS |