| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Amperage Rating | 15/20 A |
|---|---|
| Dimensions | 4.13 in H x 2.88 in W x 3.88 in D |
| Enclosure | IP66 |
| Material | Brass |
| NEMA Rating | NEMA 5-15/20R |
| Series | 2583 |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Manufacturer | COOPER CROUSE-HINDS |