| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Bolt Circle Diameter | 6 in |
|---|---|
| Bolt Hole Size | 3/4 in |
| Connection Type | Press |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Powder Coated |
| Length Through Hub | 6 in |
| Material | Steel/Wort Copper |
| Nominal Size | 3 in |
| Outside Diameter | 7-1/2 in |
| Pressure Class | 125/150 lb |
| Pressure Rating | 200 psi CWP |
| Series | PC672-2 |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Thickness | 5/8 in |
| Type | 2-Piece |
| Manufacturer | NIBCO INC |