| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Amperage Rating | 300 A |
|---|---|
| Color | Green |
| Connection Type | Double Set Screw |
| Dimensions | 1.72 in H x 6.77 in W x 1.84 in D |
| Series | 18 Series |
| Specifications | 1-Pole, Ball Nose |
| Type | Cam Type Detachable Female |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Wire Size | 2 to 2/0 AWG |
| Manufacturer | LEVITON |