| Image 1 of 3 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Bundle Diameter | 0.236 to 3.54 in |
|---|---|
| Color | Black |
| Length | 13.4 in |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Temperature Rating | 185 deg F |
| Tensile Strength | 120 lb |
| Thickness | 0.06 in |
| Type | High Performance UV-Resistant Weather-Resistant |
| Width | 0.27 in |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |