| Image 1 of 3 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Channel Position | Right Angle Under Flange |
|---|---|
| Dimensions | 3 in L x 1-1/2 in W |
| Finish | GoldGalv® |
| Flange Thickness | 1 in |
| Load Capacity | 800/1000 lb |
| Material | Steel |
| Series | 500 |
| Specifications | 1 in Top Length, 1 in Rise, 3 Safety Factor |
| Suitable For Use With | A1200 and A1400 Series Channel |
| Type | 2-Hole Z-Shape |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |