| Image 1 of 4 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Bundle Diameter | 4 in |
|---|---|
| Color | Green |
| Length | 14.2 in |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Temperature Rating | 220 deg F |
| Tensile Strength | 50 lb |
| Thickness | 0.05 in |
| Type | Heat Stabilized |
| Width | 0.19 in |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |