| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Bundle Diameter | 0.75 to 4.01 in |
|---|---|
| Color | Natural |
| Length | 14.17 in |
| Lock Mechanism | Double Locking Head/Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon |
| Temperature Rating | 185 deg F |
| Tensile Strength | 50 lb |
| Thickness | 0.055 in |
| Width | 0.189 in |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |