| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Bundle Diameter | 0.08 to 1.14 in |
|---|---|
| Color | Black |
| Length | 18.187 in |
| Lock Mechanism | Double Locking Head/Plastic Closing |
| Material | Polypropylene |
| Temperature Rating | 230 deg F |
| Tensile Strength | 50 lb |
| Thickness | 0.076 in |
| Type | Lashing |
| Width | 0.52 in |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |