| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Bundle Diameter | 0.08 to 2.01 in |
|---|---|
| Color | Green |
| Length | 8.19 in |
| Lock Mechanism | 316 Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Temperature Rating | -76 to 185 deg F |
| Tensile Strength | 40 lb |
| Thickness | 0.041 in |
| Type | Colored High Performance UV-Resistant |
| Width | 0.142 in |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |