| Image 1 of 5 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Color | Black |
|---|---|
| Dielectric Strength | 200 V/mil |
| Length | 36 ft |
| Material Type | Modified Silicone Rubber Compound |
| Maximum Operating Temperature | 80 deg C |
| Tensile Strength | 1200 psi |
| Thickness | 20 mil |
| Type | Self-Fusing |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 1 in |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |