| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 1/0 AWG to 500 kcmil |
|---|---|
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Dimensions | 3-7/8 in L x 1-1/2 in W x 1-13/16 in H |
| Material | Copper |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Specifications | 1-Conductor |
| Stud Size | 13/32 in |
| Tongue Size | 1-1/2 in W x 3/16 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type STC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |