| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Barrel Type | Serrated |
|---|---|
| Color | Blue |
| Conductor Size | 2/0 AWG |
| Finish | Tin Plated |
| Length | 2.34 in |
| Material | Electrolytic Copper/Nylon |
| Specifications | 0.46 in Clearance, 0.675 in Dia Maximum Insulation |
| Stud Size | 1/4 in |
| Temperature Rating | 105 deg C |
| Tongue Size | 0.83 in W x 0.06 in THK |
| Tongue Type | 90 deg Bend Ring |
| Type | Insulated Large |
| Voltage Rating | 600 V |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |