| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Color | Red |
|---|---|
| Conductor Size | 8 AN AWG |
| Conductor Type | Copper |
| Dimensions | 0.56 in W |
| Finish | Tin Plated |
| Length | 1.53 in |
| Material | Copper |
| Specifications | 90 deg Bend, Nylon Insulated |
| Stud Size | 5/16 in |
| Tongue Type | Large Ring |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |