| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Bolt Size | 3/8 in |
|---|---|
| Conductor Type | ACSR/Aluminum/Copper/Solid/Stranded |
| Dimensions | 1-3/16 in L x 1-1/2 in W x 2-7/32 in H |
| Main/Run Size | 6 to 1/0 AWG |
| Material | Aluminum |
| Specifications | Non-Insulated, Bolted Connection, (2) Conductors, 9/16 in Bolt Head |
| Tap Size | 6 to 1/0 AWG |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |