| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 14 to 8 AWG |
|---|---|
| Conductor Type | Stranded Solid Copper |
| Dimensions | 13/16 in L x 3/8 in W x 3/8 in H |
| Material | Copper |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Specifications | 1-Conductor, Green Grounding Screw, Screwdriver Slot Head Screw |
| Stud Size | 13/64 in |
| Tongue Size | 1/2 in L x 3/8 in W x 3/32 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type L Compact |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |