| Image 1 of 4 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 6 AWG to 250 kcmil |
|---|---|
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Dimensions | 1-61/64 in L x 15/16 in W x 1-1/16 in H |
| Material | Copper |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Specifications | 1-Conductor, Socket, Allen Head Screw |
| Stud Size | 13/32 in |
| Tongue Size | 1-3/32in L x 15/16 in W x 1/8 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type L Compact |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |