| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 1/0 AWG Stranded, 8 AWG Solid |
|---|---|
| Conductor Type | Copper/Solid/Stranded |
| Dimensions | 1-1/2 in L x 3/4 in W x 3/4 in H |
| Finish | Tin Plated |
| Material | Copper |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Series | L Series |
| Specifications | Threaded Mount |
| Stud Size | 21/64 in |
| Tongue Size | 27/32 in L x 47/64 in W x 3/32 in THK |
| Type | Non-Insulated |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |