| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Barrel Type | Serrated/Tubular |
|---|---|
| Conductor Size | 1/0 AN to 2/0 AWG |
| Finish | Nickel Plated |
| Length | 1.99 in |
| Material | Electrolytic Copper |
| Specifications | 0.51 in Clearance |
| Stud Size | 1/2 in |
| Temperature Rating | 260 deg C |
| Tongue Size | 0.89 in W x 0.06 in THK |
| Tongue Type | 90 deg Bend Ring |
| Type | Large Non-Insulated |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |