| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
|---|---|
| Dimensions | 6-1/2 in L x 1-5/8 in W x 2-7/8 in H |
| Material | Aluminum |
| Run/Main Size | 2/0 AWG to 500 kcmil |
| Series | CSR |
| Specifications | 2/0 AWG to 500 kcmil Wire, 3/8 in Hex Screw, Clear |
| Type | 1-Way 2-Outlet Encapsulated Threaded Mount |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |