| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 6 AWG to 350 kcmil |
|---|---|
| Conductor Type | Stranded Aluminum |
| Dimensions | 7.7 in L x 6.9 in W x 4.75 in H |
| Installation Type | 5/16 in Hex Screw |
| Material | Aluminum |
| Series | CSB |
| Specifications | Clear Insulation |
| Type | 1-Way 2-Outlet Encapsulated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |