| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
|---|---|
| Dimensions | 2-3/4 in L x 7/8 in W x 1-3/8 in H |
| Material | Aluminum |
| Series | CSR |
| Specifications | 14 to 2/0 AWG Wire, 3/8 in Hex Screw, Clear PVC Insulation |
| Type | 1-Way 2-Outlet Encapsulated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |