| Image 1 of 5 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 250 to 750 kcmil |
|---|---|
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
| Dimensions | 10.03 in L x 3.13 in W x 2.38 in H |
| Installation Type | 5/16 in Hex Screw |
| Material | Aluminum/PVC |
| Specifications | Clear |
| Type | Encapsulated Double Sided Insulated |
| Voltage Rating | 600 V |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |