| Image 1 of 5 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Type | Copper |
|---|---|
| Dimensions | 8-5/8 in L x 3-3/8 in W x 2-1/4 in H |
| Finish | Clear |
| Material | Aluminum |
| Specifications | 1/0 AWG to 750 kcmil Wire, 3/8 in Hex Screw |
| Type | Encapsulated Insulated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |