| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Conductor Type | Stranded Aluminum/Copper |
|---|---|
| Dimensions | 3 in L x 3-3/8 in W x 2-1/4 in H |
| Material | Aluminum |
| Run/Main Size | 1/0 AWG to 750 kcmil |
| Series | CSB |
| Specifications | 3/8 in Hex Screw, Clear PVC Insulation |
| Type | 1-Way 2-Outlet Dual Rated Encapsulated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |