| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Conductor Type | Stranded Aluminum/Copper |
|---|---|
| Dimensions | 8.34 in L x 2.37 in W x 2.5 in H |
| Material | Aluminum |
| Series | CSB |
| Specifications | 10 AWG to 350 kcmil Wire Size, 5/16 in Hex Screw, Clear PVC Insulation |
| Type | 1-Way 8-Outlet Dual Rated Encapsulated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |