| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Type | Copper |
|---|---|
| Dimensions | 4-25/32 in L x 2-5/8 in W x 2-1/8 in H |
| Finish | Clear |
| Material | Aluminum |
| Specifications | 6 AWG to 250 kcmil Wire, 5/16 in Hex Screw |
| Type | Encapsulated Insulated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |