| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Type | Stranded Aluminum/Copper |
|---|---|
| Dimensions | 4.06 in L x 2.13 in W x 2.13 in H |
| Material | Aluminum |
| Series | CSB |
| Specifications | 5/16 in Hex Screw, 6 AWG to 250 kcmil Wire, Clear PVC Insulation |
| Type | 1-Way 4-Outlet Dual Rated Encapsulated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |