| Image 1 of 5 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Type | Aluminum/Copper/Stranded |
|---|---|
| Dimensions | 4.06 in L x 2.64 in W x 2.13 in H |
| Material | Aluminum |
| Specifications | 6 AWG to 250 kcmil Wire Size, 5/16 in Hex Screw |
| Temperature Rating | 90 deg C |
| Type | 2-Way 4-Outlet Encapsulated |
| Voltage Rating | 600 V |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |