| Image 1 of 5 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Type | Stranded Aluminum/Copper |
|---|---|
| Dimensions | 2.35 in L x 1.68 in W x 1.63 in H |
| Material | Aluminum |
| Series | CSB |
| Specifications | 14 to 2/0 AWG Wire, 3/16 in Hex Screw, Clear PVC Insulation |
| Temperature Rating | 90 deg C |
| Type | 2-Way 3-Outlet Dual Rated Encapsulated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |