| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Amperage Rating | 100 A |
|---|---|
| Dimensions | 14-5/8 in H x 8-1/4 in W x 4-3/8 in D |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Feed Type | Overhead/Underground |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Jaws | 4 |
| Phase | 1 |
| Series | BE1 |
| Type | King Size |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Wire Size | 6 to 1/0 AWG |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |