| Image 1 of 4 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 2 AWG to 600 kcmil |
|---|---|
| Conductor Type | Aluminum/Stranded Copper |
| Dimensions | 4-29/32 in L x 2-1/2 in W x 3 in H |
| Finish | Tin Plated |
| Material | Aluminum |
| Number of Bolt Holes | 2 |
| Specifications | 4-Conductor |
| Stud Size | 13/32 in |
| Tongue Size | 2-1/2 in W x 3/4 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type ASL-ALCUL Dual Rated |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |