| Image 1 of 3 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Bolt Size | 1.4375 x 3.36 in |
|---|---|
| Color | Metallic |
| Conductor Size | 4 AWG to 350 kcmil |
| Conductor Type | Stranded Aluminum/Copper |
| Dimensions | 3.36 in H |
| Finish | Electro-Plated Tin |
| Material | Aluminum |
| Specifications | 0.7 in Split, 1-11/16 in Hex Nut, 2-1/4 in W Space Bar |
| Temperature Rating | 90 deg C |
| Type | Type APS Dual Rated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |