| Image 1 of 4 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Type | Stranded |
|---|---|
| Dimensions | 2.68 in L x 0.81 in W x 1.55 in H |
| Material | Aluminum |
| Resistance | Ultraviolet |
| Series | AMT |
| Specifications | 14 to 1/0 AWG Wire, 3/16 in Hex Screw, Black Color |
| Temperature Rating | 90 deg C |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |