| Image 1 of 2 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 4 AWG to 500 kcmil |
|---|---|
| Conductor Type | Stranded |
| Dimensions | 3.99 in L x 2.38 in W x 2.75 in H |
| Installation Type | 5/16 in Hex Screw |
| Material | Aluminum |
| Resistance | Ultraviolet |
| Series | AMT |
| Specifications | 5/16 in Hex |
| Temperature Rating | 90 deg C |
| Type | 3-Port Same Sided |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |