| Image 1 of 4 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 250 to 750 kcmil |
|---|---|
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
| Dimensions | 4.4 in L x 3.13 in W x 2.38 in H |
| Installation Type | 1/2 in Hex Screw |
| Material | Aluminum |
| Resistance | Ultraviolet |
| Series | AMT |
| Specifications | 1/2 in Hex Size |
| Temperature Rating | 90 deg C |
| Type | 3-Port Double Sided Insulated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |