| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Conductor Size | 10 to 3/0 AWG |
|---|---|
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Dimensions | 4.18 in L x 1.68 in W x 1.86 in H |
| Material | Aluminum |
| Series | AMT |
| Specifications | 3/16 in Hex Size |
| Temperature Rating | 90 deg C |
| Type | 5-Port Double Sided Insulated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |