| Image 1 of 4 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Conductor Size | 10 AWG to 250 kcmil |
|---|---|
| Conductor Type | Stranded |
| Dimensions | 2.51 in L x 2.03 in W x 2.62 in H |
| Material | Aluminum |
| Resistance | Ultraviolet |
| Series | AMT |
| Specifications | 5/16 in Hex, Black Color |
| Temperature Rating | 90 deg C |
| Type | 2-Port Same Sided |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |