| Image 1 of 3 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||
| Conductor Size | 500 to 1000 kcmil |
|---|---|
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
| Dimensions | 3-3/8 in L x 3-3/16 in W x 1-15/16 in H |
| Finish | Tin Coated |
| Material | Aluminum |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Specifications | 2-Conductor, 1-5/8 in Hole Spacing |
| Stud Size | 5/8 in |
| Tongue Size | 1-3/4 in L x 3-3/16 in W x 1/2 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type ADR-ALCUL Dual Rated |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |