| Image 1 of 3 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 2 AWG to 600 kcmil |
|---|---|
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
| Dimensions | 3.12 in L x 1.5 in W x 1.56 in H |
| Finish | Tin Coated |
| Material | Aluminum |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Specifications | 1-Conductor, 1.38 in L x 1.56 in H Collar |
| Stud Size | 1/2 in |
| Tongue Size | 1.74 in L x 1.5 in W x 0.44 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type ADR-ALCUL Anti-Rotational Dual Rated |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |