| Image 1 of 5 - Click For More | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 2 AWG to 600 kcmil |
|---|---|
| Conductor Type | Aluminum/Stranded Copper |
| Dimensions | 5-5/16 in L x 4-3/16 in W x 1-1/2 in H |
| Finish | Tin Coated |
| Material | Aluminum |
| Number of Bolt Holes | 2 |
| Specifications | 3-Conductor, 1-7/16 in Hole Spacing |
| Stud Size | 1/2 in |
| Tongue Size | 3-1/16 in L x 4-3/16 in W x 3/8 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type ADR-ALCUL Dual Rated |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |