| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 4 AWG to 600 kcmil |
|---|---|
| Conductor Type | Aluminum/Stranded Copper |
| Dimensions | 2-13/16 in L x 1-3/8 in W x 1-13/16 in H |
| Finish | Tin Plated |
| Material | Aluminum |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Specifications | 1-Conductor |
| Stud Size | 3/8 in |
| Tongue Size | 1-1/2 in L x 1-3/8 in W x 5/16 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type ADR-ALCUL Dual Rated |
| Voltage Rating | 600 V AC |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |