| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 6 AWG to 350 kcmil |
|---|---|
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
| Dimensions | 2.88 in L x 1.5 in W x 1.25 in H |
| Finish | Tin Coated |
| Material | Aluminum |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Specifications | 2-Conductor, 1.12 in L x 1.25 in H Collar |
| Stud Size | 3/8 in |
| Tongue Size | 1.76 in L x 1.5 in W x 0.25 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type ADR-ALCUL Anti-Rotational Dual Rated |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |