| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 6 to 3/0 AWG |
|---|---|
| Conductor Type | Aluminum/Stranded Copper |
| Dimensions | 4 in L x 2-13/16 in W x 1-3/16 in H |
| Finish | Tin Plated |
| Material | Aluminum |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Specifications | 3-Conductor, 31/32 in Hole Spacing |
| Stud Size | 1/2 in |
| Tongue Size | 3 in L x 2-13/16 in W x 5/16 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type ADR-ALCUL Dual Rated |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |