| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 14 AWG Min, 2/0 AWG Max |
|---|---|
| Conductor Type | Aluminum/Copper/Stranded |
| Dimensions | 1-15/32 in L |
| Finish | TiN Coated |
| Material | Aluminum |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Specifications | (1) Conductor |
| Stud Size | 1/4 in |
| Tongue Size | 7/16 in L x 5/8 in W x 3/16 in THK |
| Type | Type ADR-ALCUL |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |