| | Product Data
* Quantity discounts may be available. Call Kelly Supply at 800-918-8939. //freightCalculatorBox($item_details) ?> Alternatively, you may e-mail info@kscdirect.com for service. | ||||||||||||||||
| Conductor Size | 14 to 2/0 AWG |
|---|---|
| Conductor Type | Aluminum/Stranded Copper |
| Dimensions | 1.47 in L x 0.6 in W x 0.79 in H |
| Finish | Tin Plated |
| Material | Aluminum |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Specifications | 1-Conductor, 0.62 in L x 0.79 in H Collar |
| Stud Size | 1/4 in |
| Tongue Size | 0.85 in L x 0.6 in W x 0.19 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type ADR-ALCUL Anti-Rotational Dual Rated |
| Manufacturer | ABB - Thomas & Betts |